Витоки українського корфболу
https://repository.kristti.com.ua/handle/eiraise/658
Прев'ю: |
![]() |
Автори / укладач(і): | |
Рік публікації: | 2015 |
Тип матеріалу: | інше |
Тематика: | Фізична культура |
Ідентифікатор: | UID-658 |
URI: | https://repository.kristti.com.ua/handle/eiraise/658 (URI - Уніфікований ідентифікатор ресурсу) |
Колекції: | Кафедра філософії освіти та управління |
Переглядів: | 424
![]() |
Витоки українського корфболу
Україна недавно вступила до всесвітньої організації Інтернаціональної федерації корфболу (http://www.ikf.org) і стала її шістдесятим членом. Єдиним представником гри в Україні на даний час є Львівська обласна федерація Корфболу (ЛОК) – голова федерації Валерій Підпалюк. Її засновниками вчителя фізичної культури, які за допомогою меценатів з Каталонії Карлоса Альби Пухола (представника фірми «NESTLE») і при підтримці Європейської федерації корфболу розвивають цей вид спорту на Львівщині. На цей час у Львові діють команди – Корфбольного клубу (КК) “Світоч”, КК “Ортіс” та КК “Юні Леви” [7,8] та команди загальноосвітніх навчальних закладів № 70, учитель фізичної культури, а також тренер корфбольного клубу “Юні Леви” Батяла Віктор Іванович, вчитель фізичної культури, спеціалізованої загальноосвітньої школи № 47 м. Винники, а також тренер команди “Ортіс” – Черній Олександр Васильович. В Львівському державному університеті фізичної культури розвитком корфболу займаються викладачі Пітин Маріян Петрович та Білик Олег Любомирович. Ця група фахівців активно проводять товариські зустрічі та змагання, виїжджають на показові виступи в область. Тому Львівщина сьогодні є одним з місць, яке поправу претендує на титул засновника корфболу в Україні.
При тому, цей факт можливо буде підсилений однією з фотографій (мал. 3) яка підтверджує проведення в 1909 році у Львові в парку товариства спортивних ігор першого баскетбольного матчу в Україні. Але при детальнішому перегляді можна висловити припущення що на фото гравці змагаються не в баскетбол, а в корфбол. Доказом тому можуть служити слідуючи факти: перше – гра ймовірно проводилася на пісочному майданчику (що в баскетболі не припустимо, м’яч не буде мати необхідного для ведення відскоку), друге – кошик підвішений на штоки (як в корфболі), третє – відсутній баскетбольний щит (як в корфболі), четверте – змагаються тільки жінки (як у той період в Голандії грали в корфбол), і головне п’яте – гравці перемінюються за межами лицевої лінії (на що вказує напрямок кільця, а це у баскетболі є порушенням правил – гравці не мають право покидати межі майданчика без дозволу судді). Таким чином, під сумнів ставиться питання, який вид спортивних ігор вперше з’явився в Україні баскетбол чи корфбол.
Але, початком становлення корфболу в Україні вважається проведений з 8 по 10 жовтня 2012 року у Львові Міжнародний семінар з корфболу І рівня «Ввідний тренерський курс з корфболу» на базі Львівського лінгвістичного ліцею і Львівського державного університету фізичної культури
На сьогоднішній час в Україні корфбол активно впроваджується (або відроджується). Щодо популяризації корфболу став Міжнародний семінар та тренерські курси, які пройшли в жовтні 2012 року у Львові на базі Львівського лінгвістичного ліцею і Львівського державного університету фізичної культури. В організації семінару взяли участь представники Міжнародної і Російської федерацій корфболу, відомі гравці національних збірних Голландії і Росії. Вперше в Україні гра була включена у програму курсу Львівського державного університету фізичної культури поряд з такими рекреаційними видами, як пляжний волейбол, боулінг, більярд, фрізбі і дартс.
Мал. 3. Львів, в парку товариства спортивних ігор був проведена перша зустріч з баскетболу в Україні
В то муж році (2012) була заснована Львівська обласна федерації корфболу. Її заснували шкільні вчителі за участю Карлоса Альби Пухола, який став її меценатом. Президентом федерації був обраний Дмитро Голубенко. Під його керівництвом у квітні 2013 року у Львові був проведений перший в Україні турнір з корфболу за участю більш ніж 60 учасників.
27 жовтня 2013 року Львівська обласна федерації корфболу була прийнята до Міжнародної федерації корфболу, ставши її 60-м офіційним членом.
Щорічно 14 червня у Львові, починаючи з 2013 року, проводяться змагання присвячені міжнародному дню корфбола.
Приблизно в той же час, цим видом спорту зацікавився вчитель фізичної культури Пилипчанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Білоцерківського району Київської області Сорокін Юрій Борисович та була створена і апробована навчальна програма з позашкільної освіти фізкультурно-спортивного напряму «Корфбол.
Його ідею підхопили доцент Київського вищого навчального закладу Київської обласної ради «Академії неперервної освіти» Лакіза Олексій Миколайович та вчитель фізичної культури Клавдівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Бородянського району Київської області Зелінський Валентин Валентинович.
З метою впровадження корфболу в навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів авторами була розроблена і апробована навчальна програма для учнів 5-9 класів з модуля «Корфбол», яка була схвалена для використання в загальноосвітніх навчальних закладах України (лист МОН України № 3 від 24.06.2015р.).
Вперше в Україні, на широкий загал, для вчителів фізичної культури Київської області і Києва та методистів інститутів післядипломної освіти України у жовтні 2014 року на Всеукраїнському конкурсі «Інноваційний урок фізичної культури та уроку фізичної культури з елементами футболу» був продемонстрований урок з модуля «корфбол» з учнями Скандинавської гімназії м. Києва. Його провів Зелінський В.В., який був визначений абсолютним переможцем Всеукраїнського конкурсу. Переглянути урок фізичної культури для учнів 6 класу Заслуженого учителя України В. Зелінського можливо за електронною адресую (https://drive.google.com/file/d/0B6wTNCePTaN1VDZ0eW5kU1RmWmc/view).
8 травня 2016року у Львові відбувся Міжнародний семінар із корфболу. В заході взяв участь власник Білоруської академії корфболу Марк Строо, засновник та голова Світової фундації корфболу.
У програмі семінару були проведені теоретичні та практичні заняття з корфболу. В матеріалах виступу голландця та інших доповідачів були розкриті особливості виконання елементів техніки й тактики нової для України гри.
О.М. Лакіза презентував навчальну програму варіативного модуля «Корфбол» для загальноосвітніх навчальних закладів (5-9 класи) та навчально-методичний посібник «Корфбол у школі». Учитель фізичної культури В. В. Зелінський провів показовий урок з модуля «Корфбол» для учнів 6 класу, а вчитель фізичної культури Ю. Б. Строкін – навчально-тренувальне заняття для учнів 9-10 класів. Програма семінару була насиченою. Педагоги засвоювали теорію корфолу, учні брали участь у практичних заняттях М. Строо. У заключний день семінару на стадіоні ім. Богдана Маркевича м. Винники було проведено урочисте відкриття І Міжнародного фестивалю з корфболу. У змаганнях взяли участь школярі віком 14-15 років. Також волонтерами було проведено майстер-клас для дітей початкових класів.
Завершення ігор відбулося у святковій атмосфері. Учителі фізичної культури і представники делегацій отримали сертифікати Світової фундації корфболу; учнівські команди-переможці були нагороджені кубками і медалями.
Таким чином, з метою пошуку інноваційних підходів у роботі з фізичного виховання в загальноосвітніх навчальних закладах на Київщині та Україні була зроблена спроба впровадження новітнього виду спорту, якій на наш погляд займе гідне місце в ряду популярних спортивних ігор шкільної програми.